STEM ne demek?

Sciense (Bilim), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik), Math (Matematik) kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır.

STEM; okulda öğrenilenleri günlük hayatta teknoloji ile bir araya getirerek kullanılması için oluşmuş bir yaklaşım. Bu yaklaşımda, ilk olarak sorun belirlenir (Basit bir sorun da olabilir), çözümleme sürecinde okulda öğrenilen konular hatırlanıp teknoloji ve mühendislik ile ilgili yetenekler kullanılarak uygulamaya çevrilir ve sonuca ulaşılır (bu süreçte yeni bilgi ve becerilerde öğrenilir). Aynı zamanda öğrenme de kalıcı hale getirilir.

Bu eğitim modeli ile çocuğunuz yeni yüzyılın becerilerini kazanır. Yani öğrenci; sorun çözme, sorgulayıcı düşünme, yaratıcılık, eleştirel bakış açısı gibi becerileri bu süreçte kazanmaya başlar.
STEM her ne kadar öğrenci merkezli bir model olsa da öğrencinin sorunu çözme adımlarında öğretmenin bu süreci iyi takip etmesi ve öğrenciye doğru adımları izletmesi gerekir. Eğitimin her alanında olduğu gibi STEM/MAKER eğitimlerinde de öğretmen kilit rol oynar.